Párharmónia

Társas magány

Társas magány - 3 lépésben megoldható

Társas magány – 3 lépésben megoldható

Mit tegyél, ha egyedül érzed magad a kapcsolatban

„Örökkön örökké, míg a halál el nem választ.” Még ha komolyan gondoljuk is, vajon hány pár életében teljesedik be a boldogság egy életen át? Nagy reményekkel belevágunk a házasságba, hiszen ott van Ő, aki társunk, barátunk, szeretőnk, támogatást, megértést és együttműködést várunk tőle. Azonban a valóság hosszútávon valami egészen mást mutat. A Wisconsin-Madisoni Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy a házasság lehet a szociális stressz legkomolyabb kiváltó oka. Ha a gyakorlat merőben eltér az elvárásoktól, akkor az depresszióhoz, megbántottsághoz és magányhoz vezethet. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a magány érzése azokban a hosszútávú párkapcsolatokban is előtörhet, ahol a felek sok időt töltenek egymással.

A magány általában nem az az állapot, amelyről azt gondoljuk, hogy sürgős beavatkozást igényel. Pedig talán kellene. Azon túl, hogy érzelmi gyötrelmet okoz, rombolja a mentális és a fizikai egészséget. A stressz gyengíti az immunrendszert, fokozza a gyulladásos betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ezáltal szó szerint megrövidíti az életünket. A depresszió és a szorongás beszűkíti a tudatot, így torzul, ahogyan magunkat, az életünket látjuk és károsan befolyásolja a viselkedésünket.

Hogyan befolyásolja a magány a társas kapcsolatainkat

A magány torzítja, hogyan látunk másokat, és hajlamosak leszünk lekicsinyelni kapcsolatainkat. Kevésbé gondoskodónak, kevésbé elkötelezettnek, kevésbé érdeklődőnek láthatunk másokat, mint amilyenek valójában, és gyengébbnek, nem eléggé kielégítőnek ítélhetjük kapcsolatainkat. Hogy megvédjük magunkat a további fájdalomtól, könnyen a saját csapdánkba eshetünk: védőhálót vonunk magunk köré és nem vesszük észre a valódi érdeklődést és törődést. Mások védekező viselkedésünket zárkózottnak, sőt: ellenségesnek ítélhetik, így érthető módon még jobban el fognak távolodni.

De miért alakul ki a magány?

A kapcsolatok egy idő után hajlamosak robotpilóta üzemmódra váltani. Kialakul a rutin, a partnerek kevesebbet törődnek egymással, sokkal inkább saját magukra fordítanak figyelmet és időt. Egy másik lehetséges ok: az egyik fél boldogtalannak érzi magát, de nem képes eredményesen kifejezni magát, így csupán értetlenségbe ütközik. Ha gyerek is van, akkor ez egy további ok a stresszre (ld. http://parharmonia.hu/6-gyakori-parkapcsolati-problema-es-megoldasuk/). Főleg, ha a szülők fokozott felelősséget, nyomást éreznek magukon mint családfenntartók, illetve ha olyan szerepbe kényszerülnek, amit nem éreznek sajátjuknak. (Pl. a „gondoskodó anya” szerepét várja el a környezet, de a nő inkább a karrierjét építené.) Ezek érthető okok, merjünk szembenézni velük, mert a megoldáshoz így tudunk közelebb kerülni!

A társas magány érzésének megszüntetése 3 lépésben

Kövesd ezt a 3 lépést, hogy elégedett légy a párkapcsolatodban!

1. Találd meg az okot!

Légy őszinte magadhoz, és anélkül, hogy bármilyen módon is a kapcsolatodat okolnád vagy elfojtanád az érzéseidet, derítsd ki, miért érzel így! Lehetséges, hogy benned van az ok. Valóban téged hagytak magadra? Nem te vonultál vissza? Vagy valami személyes probléma, talán a múltban gyökerező ok miatt érzel így.

2. Ne hibáztasd se magad, se a partneredet!

A bánatodban dagonyázni vagy átfordítani haragba nem oldja meg a problémát, inkább elmélyíti. Használj kedves hangnemet a pároddal és semmiképpen se hibáztasd! Ha a bajod miatt őt okolod, csupán annyit fog érezni, hogy vele kapcsolatban vannak negatív érzéseid, magyarán utálod őt. Egy jó módszer: kérj tőle segítséget! Egy szívből jövő kérésnek érző ember nem tud ellenállni. A párkapcsolati kommunikációról itt tudhatsz meg többet: http://parharmonia.hu/

3. Ne tőle várj mindent!

Nem mindenható. Nem kizárólag azért van a világon, hogy téged szórakoztasson, vigasztaljon, mindenben bizalmasod legyen és minden problémádat megoldja. Terjeszd ki a kapcsolati hálódat! Nézz körül a barátaid, ismerőseid körében, kitől mit várhatsz el! Ezáltal tehermentesíted a kapcsolatodat és növeled az önbizalmadat.

Ha elkezdesz dolgozni a magányérzeteden, fejleszted az önismeretedet és a párkapcsolatod minőségét is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!